تبلیغات
ماهیان آكواریومی - بخاری آکواریوم ( آبگرمکن ) و تجهیزات
همه چیز در رابطه با آکواریوم و ماهی های زینتی

بخاری آکواریوم ( آبگرمکن ) و تجهیزات

سه شنبه 9 آذر 1389 02:41 ق.ظ

نویسنده : reza ghaffari

بخاری آکواریوم ( آبگرمکن ) و تجهیزات

آبگرمکن های کوچک و بزرگ

از وسایل دسته ی ضروری به شمار می رود که در صورت علاقه به تکثیر آبزیان این ضرورت بیش تر مشهود است .

در واقع آبگرمکن همانند بخاری عمل کرده و مانع از سرد شدن آب می شود .

استفاده از آبگرمکن برای تانک بچه ماهی ها و به خصوص در فصل پاییز و زمستان ضروری می باشد ولی در فصل های معتدل تنها در زمان تغییر ناگهانی هوا استفاده از آن ضروری است .

اگر مایل به تکثیر آبزیان در فصل های سرد هم هستید می توانید با معتدل نگهداشتن آب تانک آنها را راغب به جفت گیری کنید .

تذکر ها : 1- هرگز آبگرمکن روشن را در آب قرار نداده یا از آب بیرون نیاورید .

2- قبل از روشن کردن آبگرمکن ابتدا 15 دقیقه آنرا روی آب قرار دهید تا با آب هم دما شود .

3- قدرت آبگرمکن باید متناسب با اندازه و حجم تانک شما باشد ، چون اگر نسبت به تانک شما قدرت کمتری داشته باشد به آن فشار آمده و می سوزد و اگر هم قدرت بالایی داشته باشد ، ممکن است به ماهی های شما آسیب برساند .

انواع آبگرمکن : آبگرمکن ها را می توان به دو نوع اتوماتیک و دستی تقسیم کرد که در آبگرمکن های دستی تنها از طریق کلید می توان آنرا کم یا زیاد کرد ؛ اما در مورد آبگرمکن های اتوماتیک دمای دلخواه تانک را تنظیم کرده و آبگرمکن پس از رسیدن آب به دمای تعریف شده ، خاموش شده و پس از کاهش دما مجدد به کار می افتد .

 

آبگرمکن دستی  آبگرمکن خودکار

نکته : در آبگرمکن های قدیمی یک لامپ سبز و یک لامپ قرمز موجود است که به ترتیب روشن بودن چراغ های سبز و قرمز نشانگر روشن و خاموش بودن آبگرمکن است ؛ اما در آبگرمکن های جدید تنها یک لامپ ( قرمز یا سبز ) تعبیه شده که روشن یا خاموش بودن آن نشانگر روشن یا خاموش بودن آبگرمکن است .

آبگرمکن جدید ، دارای یک لامپ قرمز

تذکر : در مورد خرید آبگرمکن توصیه می شود ، آبگرمکنی را بخرید که سیم المنت ضخیم تری داشته باشد تا با استفاده ی مکرر هیچ آسیبی به آن نرسد .

نگهدارنده یا گیره بخاری : اصولاً به دلیل سنگینتر بودن آبگرمکن از آب ، به ته تانک منتقل می شود که چون آبگرمکن نباید از درپوش محافظ سیم برق در آب پایین تر برود ، می توان از یک گیره که به همین منظور ساخته شده استفاده کرد . معمولاً گیره ها یک قسمت برای قرار گرفتن آبگرمکن در آن و دو بادکش ( بست ) برای اتصال به شیشه دارند .

نگهدارنده یا گیره بخاری

دماسنج های آکواریوم : در صورتی که از آبگرمکن های دستی استفاده می کنید ، دانستن دمای هر لحظه از تانک برای شما ضروری می باشد .

در این مورد چندین نوع دماسنج تعبیه شده که بصورت زیر است :

1- دماسنج های عقربه ای : یک صفحه ی نمایشگر که به تانک وصل شده و دمای تانک را برحسب سانتیگراد یا فارنهایت نمایش می دهد .

 دماسنج های عقربه ای

2- دماسنج جیوه ای : همانند دماسنج پزشکی بوده و با قرار گرفتن در آب ، محل قرار گرفتن جیوه دمای آب را نشان می دهد .

دماسنج جیوه ای کوچک دماسنج جیوه ای بزرگ

3- دماسنج دیجیتالی ورقه ای : از سایر دماسنج ها ساده تر و ارزانتر است که با اتصال آن به شیشه سبز شدن شماره های روی آن ؛ دمای تانک را نمایش می دهد . توجه داشته باشید ، اگر این دماسنج با رطوبت در تماس باشد ، کارایی خود را از دست می دهد .

دماسنج دیجیتالی ورقه ای شکلی دیگر از دماسنج دیجیتالی ورقه ای

نکته : شماره هایی که به رنگ قرمز می باشند ، حدود دما را نشان داده و نشانگر متغیر بودن دمای آب بین آن حدود است .

تذکر : برای تبدیل درجه ی سانتیگراد به فارنهایت می توان دما بر حسب سانتیگراد را در کسر نه پنجم ضرب و سپس با 32 جمع کرد تا دما بر حسب درجه ی فارنهایت به دست آید .  

تذکر : برای تعیین قدرت آبگرمکن برای تانک هم می توان از جدول زیر استفاده کرد . البته بعضی از دماها و حجم ها ذکر نشده که شما می توانید با توجه به سایر اعداد آن را تخمین بزنید .

توضیحات جدول : در ردیف های افقی دمای آب تانک خود را یافته و سپس در ستون عمودی همان ردیف می توانید پس از یافتن حجم تانک خود ، قدرت مورد نیاز برای آبگرمکن خود را بیابید . به طور مثال برای یک تانک با حجم 150 لیتر و دمای 15 درجه سانتیگراد ، به آبگرمکنی با قدرت 200 وات نیاز است .

جدول تعیین قدرت آبگرمکن


                                        
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 9 آذر 1389 03:06 ق.ظ