تبلیغات
ماهیان آكواریومی - ماهی فایتر(Betta Splendens)
همه چیز در رابطه با آکواریوم و ماهی های زینتی

ماهی فایتر(Betta Splendens)

سه شنبه 9 آذر 1389 07:53 ق.ظ

نویسنده : reza ghaffari
ارسال شده در: ماهیان آب شیرین ،

فایتر ماهی جنگجوی تایلندی بومی پننینسولا مالی و تایلند می باشد.این ماهی از شاخه ماهیان میباشد. که به این معناست در پشت سر این ماهی عضوی قرار دارد که عضو مارپیچ نامیده می شود.
این عضو مارپیچ یک ریه ابتدایی میباشد که مقداری از هوا را کشیده و اکسیژن را از آن جذب می کند. بدلیل این توانایی فایتر در یک موضع بی نظیری از جهت بیشتر زنده ماندن در جای کاملا کم آب قرار می گیرد. البته این به این معنا نیست که شما ازاین ماهی در بهترین حالتی که میتوانید نگهداری نکنید.اگر از فایتر در حجم کمی از آب نگهداری می کنید هر هفته پنجاه درصد از آب را تعویض کنید.
درجه سختی آب شیر کاملا برای فایتر مناسب است. جهت از بین بردن کلرآب هم میتوانید از مواد ضد کلر استفاده کنید هم اینکه مقدار مورد نیاز آب را جوشانده و سپس بگذارید خنک شود تا به دمای اتاق برسد.
فایترها را میتوانید در آب با جریان کند یا در مزارع برنج و حتی آبی که در ردپای بوفالوها و یا حیوانات سنگین دیگر جمع شده پیدا کنید.
فایترها ترجیح می دهند در یک فضای ساکت و نسبتن محصور برای زیستن داشته باشند چون فایتر ماهی خیلی اجتماعی نیست.نگهداری فایترها نسبتا آسان است چون همه چیزی که آنها برای خانه داشتن نیاز دارند یک جام یا یک مخزن کوچک است.
از آنجا که فایتر یک ماهی استوایی است احتیاج دارد که گرم نگهداری شود واز چیزهایی که ممکن است آب را سرد کند دور کنید.اغلب خانه هایی که دارای حرارت مطبوعی در طول سال هستند می توانند مناسب باشند ولی سعی کنید در گرمترین اتاق خانه از فایتر نگهداری کنید.
ماهی فایتر در انواع رنگهای درخشان موجود است اما معمولن به رنگ قرمز و آبی هستد.
بهترین غذای برای فایتر کرم سیاه زنده و میگوی آب شور و غذاهای خشک دیگر که فایتر آن را قبول کند می باشد. غذای فایتر به عنوان نمونه 3 تا 5 کرم سیاه در روز میباشد.
فایترها نسبتا دارای عمر کوتاهی هستند. یک فایتر کاملا بالغ 18 تا 24 ماه سن دارد.

ماهی نر در زمان تخمریزی ماهی ماده لانه ای از حباب هوا می سازد که تخمریزی در زیر آن انجام می گیرد.پس از تخمریزی ماهی ماده باید از آکواریوم خارج شود.نرها تا وقتی که بچه ها قدرت شنای کامل را به دست آورند از آن ها مراقبت می کنند.

زمانی که بچه ماهی ها به سن ۳ ماهگی رسیدند باید هر یک را در ظرف شیشه ای مجزا پرورش داد.در غیر این صورت علاوه بر مرگ و میر زیادی که بین آن ها در اثر ستیزه گری به وجود می آید باله های اکثر آن ها خورده و پاره می گردد.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 10 آذر 1389 12:41 ق.ظ