تبلیغات
ماهیان آكواریومی - آموزش ساخت آکواریوم آب شیرین
همه چیز در رابطه با آکواریوم و ماهی های زینتی

آموزش ساخت آکواریوم آب شیرین

سه شنبه 9 آذر 1389 02:55 ق.ظ

نویسنده : reza ghaffari
آموزش ساخت آکواریوم

آکواریوم مکعبی شیشه ایست که درون آن ماهی یا سایر جانداران ( موش های آزمایشگاهی ، مار و ... ) نگه داری می شوند .
برای ساخت آکواریوم مراحلی را باید طی کنید که در پایین آمده است ، اما قبل از انتخاب اندازه ی تانک می توانید به قسمت توصیه ها رفته و پس از مطالعه ی آنها ؛ اندازه و کاربرد تانک خود را تعیین کنید .
وسایل مورد نیاز برای ساخت آکواریوم :
1- پنج قطعه شیشه 2- چسب آکواریوم 3- چسب نواری
نوع شیشه ها باید با اندازه و حجم آکواریوم و به صورت زیر تعیین شود :
حجم کمتر از 60 لیتر = شیشه ی 4 میلیمتری ؛ حجم بین 60 تا 80 لیتر = شیشه ی 6 میلیمتری و حجم بیش تر از 80 لیتر = شیشه ی 10 میلیمتری .

نکته : برای بدست آوردن حجم بر حسب لیتر باید طول ، عرض و ارتفاع آن را در هم ضرب کرده و بر 1000 تقسیم کرد .
آکواریوم شامل دو شیشه ی طولی است که هم اندازه با طول و ارتفاع تانک شما می باشد .
مثلاً در آکواریوم 100 در 30 در 40 سانتی متر ؛ شیشه های طولی = 100 در 40 .
شیشه های عرضی هم مساوی با عرض و ارتفاع ان می باشد .
مثلاً در مثال بالا ؛ شیشه های عرضی = 40 در 30 .
و شیشه ی کف که اندازه گیری آن از بقیه سخت تر است ، چون اگر به طور مثال شما از شیشه های 4 میلیمتری استفاده می کنید باید طول و عرض آنرا 8 میلیمتر ( 2 شیشه ی 4 میلی متری = 8 میلی متر ) بیش تر اندازه بگیرید .
روش ساخت :
ابتدا شیشه ی کف را روی زمین قرار داده و روی سطح یک طرف آن به اندازه ی عرض شیشه ( 4 ، 6 ، یا 8 میلیمتر ) چسب آکواریوم بریزید . سپس همانطور که به طور عمودی ثابت است آنرا با چسب نواری به شیشه ی کف متصل کنید تا بایستد . (
سایر شیشه ها را هم به همین روش می توانید به هم متصل کنید . ( شکل زیر )


پس از خشک شدن چسب های درونی ، چسب را روی محل اتصال دو شیشه به صورت ضخیم ریخته و با آغشته کردن انگشتان به ریکا ، آن را روی چسب بکشید تا صاف شود .( خط های آبی در شکل بالا ) پس از 48 ساعت که چسب کاملاً خشک شد ، آنرا امتحان کرده تا از جایی آب ندهد . اگر آب داد محل را با چسب درزگیری کرده ، در غیر این صورت قابل استفاده است .
پل های آکواریوم : چون در آکواریوم های بزرگ چسب آکواریوم به تنهایی قادر به نگهداشتن شیشه ها نمی باشد ، توصیه می شود برای ساخت آکواریوم های با بیش از حجم 80 لیتر با استفاده از شیشه های اضافی بر استحکام شیشه ها افزوده و مانع از فرو پاشی آن شوید .
انواع پل و روش ساخت آنها به صورت زیر است :
1- پل کف : اگر عرض شیشه های اطراف 4 میلیمتر است . شیشه ی کف باید 6 یا 10 میلیمتر باشد ؛ یا روی شیشه ی 4 میلیمتری یک شیشه ی 2 یا 4 میلیمتری دیگر قرار داد تا اتصال شیشه های اطراف با کف محکم تر صورت گیرد .


2- پل طرفین : اگر تانک شما بیش از 200 یا 300 لیتر حجم دارد ؛ برای پل باید یک شیشه ی دیگر روی شیشه های کناری چسباند تا فشار آب به شیشه های کناری منجر به شکستن آنها نشود .
3- پل رویین : برای پل بالای تانک هم می توان با شیشه هایی با عرض 20 سانتی متر ، شیشه های طرفین تانک را به هم متصل کرد تا از هم جدا نشود . اگر طول تانک هم از 120 سانتی متر بزرگتر است توصیه می شود از سه پل ( یکی وسط و دو تا طرفین ) استفاده شود .

پس از انجام کامل مراحل بالا تانک شما برای بهره برداری آماده است و پس از شست و شوی آن با محلول ضد عفونی یا نمک می توان آنرا در روی میز مورد نظر گذاشته و آب ، وسایل و ماهی ها را در آن قرار دهید .
برای انتخاب نوع وسایل هم به قسمت وسایل آکواریوم رفته که علاوه بر معرفی وسایل ، طرز استفاده از آنها هم شرح داده شده است .
نکته : دقت داشته باشید چسب های آکواریوم کاملاً خشک شده و بوی آن از بین برود تا مشکلی برای ماهیتان پیش نیاید .
تذکر : هرگز آکواریوم پر از آب را جابجا نکنید ، چون آب به شیشه های طرفین فشار آورده و آنها را می شکند .
منبع سایت تخصصی ماهیان آکواریومی البته خودم اونجا مدیرم و میتونم بدون منبع مطالبمو بذارم اما چه خوبی فرهنگ سازی ذکر منبع رو راه بندازیمدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 17 آذر 1389 11:03 ب.ظ